برنامه نویسی با متلب را از کجا شروع کنیم؟

متلب سراراهنمای کاربردی

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت کافی را ببرید

در صورتی که قصد دارید که با آموزش های پروژه محور دانش خود را در زمینه کدنویسی متلب ارتقاء دهید می توانید به فروشگاه متلب سرا مراجعه نمایید. همچنین جهت شرکت در دوره های آموزش ویدئویی می توانید در بخش دوره های آموزشی دوره مدنظر خود را بررسی و در صورت تمایل در آن شرکت نمایید.

شاید به جرات بتوان گفت که شروع کار با یک زبان برنامه نویسی چالش برانگیزترین بخش یادگیری یک زبان برنامه نویسی است. در شروع کدنویسی با یک زبان جدید همواره فرد دچار سردرگمی های متعدد است که به مرور و با افزایش تجربه معمولا بسیاری از این مسائل برطرف می شود.

مسلماً Matlab جامع ترین documentation (مستندات) را در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی داراست. به همین دلیل، من همیشه تصور می کردم که یادگیری و ورود به دنیای Matlab به نسبت سایر زبان ها باید یک فرایند کاملا ساده باشد و طبیعتا نباید اهمیتی داشته باشد که فرد قبلاً یک برنامه نویس با تجربه در زبان های دیگر بوده است، یا اینکه متلب اولین زبانی است که می خواهد برنامه نویسی با آن را شروع کند.

با این حال، هنگامی که این ماجراجویی را در دوره دانشجویی آغاز کردم به طرز شگفت انگیزی دریافتم که گاهی اوقات تنها خواندن help و مستندات نرم افزار موثرترین راه برای چشیدن طعم این زبان نیست (قبل از شروع کار با متلب من با زبان c و تا حدودی پایتون کار کرده بودم).

دقیقاً به دلیل جامعیت فوق العاده Documentation، بهتر است به عنوان یک مرجع به آن نگریسته شود تا یک منبع آموزش.

با توجه به این مسائل، من تصمیم گرفتم آنچه را که آموخته ام، که به نوعی معتقدم ضروری ترین مواردیست که باید برای شروع کار با متلب بدانید، در این مقاله به شکل خلاصه بیان کنم.

توصیه های من برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید ( مرحله به مرحله)

اگرچه این تنها نظر شخصی من است اما من به شدت معتقدم که همواره اولین قدم برای یادگیری هر زبان برنامه نویسی باید آشنایی با انواع داده های (data types) آن باشد.

حفظ تعدادی تابع (فانکشن یا Function) و عملکرد آن ها از کمترین اهمیت ممکن برخوردار است. هیچ یک از ما نمی تواند تک تک توابع را یاد بگیرید.

به لطف documentation نرم افزار و همچنین دوست وفادارمان گوگل ( که در بین بسیاری از دانشجویان به گوگل علیه السلام معروف است) امروزه پیدا کردن یک تابع مناسب و استفاده از آن برای یک عمل خاص بسیار ساده تر شده است.

با این حال، اگر ندانید یک متغیر دارای چه ویژگی هایی است، راه سختی برای حرکت رو به جلو و پیشرفت در فهم و درک یک زبان برنامه نویسی جدید خواهید داشت.

در ادامه به بررسی مراحل مدنظر من می پردازیم. در این وب سایت من به جد این مراحل را دنبال می کنم و در ادامه به شما نشان می دهم که چگونه می توانید به یادگیری یک زبان برنامه نویسی متلب براساس تجربه شخصی من بپردازید:

گام اول: یادگیری انواع داده در متلب

یکی از نکاتی که برای فهم متلب مفید است این است که:

در متلب هر شئ یک ماتریس (آرایه) است

اجازه دهید با استفاده از قطعه کد زیر به بررسی این نکته بپردازیم:

سعی کنید با جستجو یا هر روش دیگری آشنایی اولیه ای با MATLAB کسب کنید و حداقل قسمت شروع کار (Getting Started) در documentation را بخوانید.
در خصوص فانکشن ها (Function) اطلاعات کسب کنید که فانکشن چیست و چگونه باید آنها را ایجاد کرد (می توانید دوباره documentation را بخوانید).
اکنون برای برنامه خود تمامی مواردی را که نیاز است مهیا کنید (اطلاعات تئوری، دیتاها و …)
سعی کنید هر بخش از کد خود را در صورت امکان به صورت یک تابع پیاده سازی کنید (مزیت این عمل آن است که می تواند هر بخش را به صورت جداگانه توسعه دهید)
همه دستورات در متلب مفید هستند و هیچ دستوری بر دستور دیگر برتری ندارد (مگر در کاربردهای خاص) پس به همه آن ها توجه کنید و سعی کنید تسلط کافی در بکارگیری آن ها کسب کنید.
برای اینکه بدانید آیا برنامه شما خوب کار می کند یا خیر به هر یک از آرگومان های توابع مقادیری بدهید و ببینید چه اتفاقی می افتد.